Závažný problém pro zdraví ženy i muže představují záněty pohlavních ústrojí vyvolané bakteriemi typu chlamydií. Onemocnění chlamydiemi je mimořádně úporné a často se opakuje, nebo přetrvává v chronické formě. Neléčená chlamydiová infekce může u žen způsobit zánět orgánů malé pánve, cysty na vaječnících, předčasný porod, nákazu plodu během těhotenství a přenos zánětu na oči či plíce plodu. Chronický zánět může vést až k neplodnosti, a to nejen u žen, ale i u mužů! Ze začátku o onemocnění často ani nevíme Infekce, kterou vyvolávají chlamydie, se stala v posledních dvaceti letech nejrozšířenější sexuální přenosnou chorobou osob ve věku od dvaceti do čtyřiceti let. Její zákeřnost spočívá především v tom, že nemá výrazné příznaky. Asi 50% žen a 80% mužů nepozoruje vůbec žádné příznaky. U žen se může vyskytnout bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku a při močení.
Jak se můžeme nakazit:
Chlamydie se mohou do těla dostat nejen při nechráněném pohlavním styku s nakaženým partnerem, ale např. i při přímém kontaktu s kontaminovaným povlečením, ručníkem apod.
Proto je nejlepší prevencí vyhýbat se náhodným sexuálním partnerům a nechráněnému sexu, dodržovat zásady intimní hygieny a používat jen vlastní povlečení a ručníky. Už při minimálním podezření na infekci je pak zapotřebí vyhledat lékaře, ženy gynekologa, muži urologa. Léčba infekce, kterou vyvolávají chlamydie Chlamydie lze zjistit už po sedmi dnech od nákazy. Lékař obvykle odebere vzorek výtěrem z děložního krčku ženy, u mužů z močové trubice. Infekci je možné určit i z krve nebo metodou DNA.
Hlavním lékem proti chlamydiím jsou antibiotika. Musí být jimi léčeni oba partneři, aby se zabránilo „pingpongovému efektu“ opakovaného vzájemného přenosu onemocnění. Zároveň je třeba dobrat celou dávku antibiotik až do konce a vždy dbát pokynů lékaře. Antibiotika nejsou vždy dostatečně účinná Problémem je, že chlamydie někdy bývají velmi úporné a ne vždy je hned první léčba antibiotiky účinná. Pokud v organizmu přetrvává původce onemocnění, zánět se může opakovat a často přechází do chronického stavu. Wobenzym pomáhá zvýšit účinnost antibiotik Enzymový lék Wobenzym umožňuje při současném podávání s antibiotiky jejich lepší průnik do zánětem zasažených tkání, a tím zvyšuje účinnost antibiotik. Wobenzym také výrazně snižuje riziko přechodu gynekologických zánětů do chronického stavu. U úporných infekcí, které vyvolávají chlamydie, Wobenzym výrazně zvyšuje účinnost léčby a pravděpodobnost vyléčení.
Příklad klinické studie ze zahraničí Skupina žen s gynekologickými záněty i mužů se záněty močových cest vyvolanými chlamydiemi byla léčena antibiotiky, druhá skupina se stejným onemocněním dostávala k antibiotikům navíc Wobenzym. Ve skupině pacientů léčené pouze antibiotiky bylo vyléčeno 61,4 % osob, zatímco ve skupině, která dostávala navíc Wobenzym, se podíl vyléčených zvýšil na 92,3%. A co bylo zvlášť významné: díky posílení imunitního systému u žádného z pacientů z této skupiny nedošlo v průběhu tří měsíců k opakování zánětů. Potvrzeno i v ČR Účinnost podpůrné léčby Wobenzymu u infekcí, které vyvolávají chlamydie, potvrdily také výsledky sledování z roku 2006 v České republice. Polovina z 32 pacientů (16 mužů a 16 žen z partnerských párů), u kterých byla zjištěna akutní infekce vyvolaná chlamydiemi, byla léčena pouze antibiotikem, druhá polovina párů užívala po dobu dvou týdnů jako podpůrnou léčbu navíc Wobenzym v dávce 3×5 dražé denně. % vyléčených pacientů Za čtyři týdny po dobrání antibiotik byly u každého provedeny kontrolní výtěry. Z těch, kteří užívali pouze antibiotika, bylo úspěšně vyléčeno přibližně 52% sledovaných osob, v kombinaci s Wobenzymem stoupla úspěšnost léčby na více než 81%.
Obdobné výsledky byly v poslední době dosaženy i při dalších sledováních pacientů.
Upozornění: Wobenzym nenahrazuje léčbu antibiotiky, vhodně ji však doplňuje. Posiluje účinek antibiotik, podporuje jejich průnik do postižených tkání a zlepšuje efekt léčby.