Dlouhodobá věštba na dopady Koronaviru

Trochu jsem si zavěsil při oslavě života a dobrého zdraví.

Dost lidí přemýšlí na tím, co je horší, zda koronavirus, nebo opatření na omezení šíření infekce. „V křišťálové kouli jsem viděl“ odpověď. Koronavirus je nebezpěčný na 75 %, opatření vlády na zvládnutí epidemie jsou „nebezpečné“ na 75 % (samozřejmě tím myslím dopady těch opatření).

Kdyby nebyla žádná opatření, podle mne by infekci dostalo 22 tisíc lidí. (Jaro 2020). Na výsledek, kolik jich bude ve finále, si musíme počkat asi rok. Problém je, že kdyby vláda nezavedla opatření proti rychlému šíření infekce, onemocnělo by najednou tolik lidí, že by to nemocnice nezvládly. Asi každý chápe proto nezbytnost zavedených opatření.

Že infekce bude mít důsledky každý ví a ekonomové to už začínají počítat. Hrozí, že ČNB bude snižovat úrokovou sazbu, čímž by se sice podpořila ekonomika, ale lidé by přicházeli o peníze. Tak bude otázka, zda „natisknout peníze“ (= inflace, a později až se bude dařit, je stát může opět stáhnout z oběhu), jak řekl v ČT 19.4.2020 jeden ekonom, nebo zda přejít na Euro.

Důsledek toho, co se děje bude to, že cestovat bude méně lidí, podle mne jen 75 % obecně, cizinců ubyde o 50 %. Proto skončí mnoho ubytovacích zařízení a služby těch co zůstanou, v důsledku toho budou zlevňovat. Stejné to bude s cestovními kancelářemi, podle mne jich 35 % skončí. Do zahraničí bude cestovat jen 65 % z původních zájemců.

Kulturní akce bude navštěvovat jen 65 % lidí, oproti dobám minulým. Patrně jen fanoušci sportu budou věrně dál v původních počtech navštěvovat sportovní akce.

Nemovitosti budou samostatnou kapitolou. 25 % lidí, kteří mají hypotéky, si budou rozmýšlet, zda zůstávat v riziku nesplácení a budou své nemovitosti raději prodávat, než by o ně přišli v exekuci. Mnoho bytů bude neprodejných a nepronajmutelných (za původní ceny), takže je lidé budou prodávat se ztrátou, když již nebudou plnit účel, za jakým je lidé pořídili. Navíc kdo nemovitosti pořídil jako investici, na hypotéku, musí platit hypotéku + náklady služeb, což pro mnoho lidí nebude únosné. Horší pro tyto prodávající bude, že dost z nich nakoupilo nemovitosti za předraženou cenu, zejména v posledních třech letech a teď už takovou cenu mít nebudou. Jednak bude nemovitostí hodně, a banky už nedají hypotéku každému a v takové výši, jako dříve, takže ne každý na hypotéku bude mít. Do toho přijdou nové trendy, jako dříve v USA – levné domy montované či z kontejnerů.
Podle mé křišťálové koule“ spadnou ceny nemovitostí v průměru o 25 %. Někteří sice tvrdošíjně nabízejí za ceny předchozích let, ale nikdo je teď nekoupí, ani kdyby teď ceny snížili.
Navíc služby realitních kanceláří byly předražené, sám jsem nemovitosti kupoval a prodával od r. 1990. Úměrná cena za zprostředkování prodeje či koupě je 50.000 Kč + napsání smlouvy notářem, cca 20.000 Kč. Celkem tedy 70.000 Kč. A za tyto ceny jsem obchodoval a budu s nemovitostmi obchodovat dál ve své realitní kanceláři.
Navíc zasáhne mnoho realitních kanceláří problém se získáním licence podle nového zákona. Díky výše uvedenému, třetina realitních kanceláří skončí svoji činnost.
Většina koupěchtivých bude čekat na krizi, která se projeví koncem roku 2020 a hlavně začátkem příštího roku, podle mne bude krize trvat 4 roky.
Bude v tom hrát roli i nezaměstnanost, kterou předpokládám 6 %, snižování platů, nejistota v zaměstnání. Další roli bude hrát patrně časem zvýšená daň z nemovitosti, která se zvýší. Sice patrně odpadne daň z nabytí nemovitosti, ale ta je jednorázová, zatím to daň z nemovitosti (z přepychu) se bude platit stále. Další problém nastane v tom, že se bude platit daň ze zisku při prodeji nemovitosti, kterou prodávající prodá dříve, než 10 až 15 let. Nyní jsou to dva roky, když v nemovitosti bydlíte, nebo 5 let, když nebydlíte. Tím skončí spekulace s nemovitostmi.

Protože státní sektor je placen ze soukromého sektoru, dojde automaticky k úsporám i ve státní správě. Patrně bude „zúžen“ státní sektor o 20 % státních zaměstnanců.

V důsledku výše uvedeného bude patrně opět přepočítán rozpočet a na letošní i příští rok předpokládám deficit 400 miliard.

Neziskové organizace se budou muset obejít o dotace státu a díky tomu jich 50 % skončí svoji činnost.

Nezaměstnanost a menší výdělky zvýší počty lidí, kteří by se mohli chtít stěhovat „do levnějších oblastí“, jako jsou vesnice, ale i jiné státy, například Kambodža, Barma a jiné. Tam lze „vyžít“ za 100 až 200 US dolarů. To je totiž průměrný měsíční výdělek místních obyvatel.
Přiznám se, že já jsem si už místo ve zmiňované Kambodži, našel. Teplé moře 30 stupňů a opravdu jsem tam žil za 3000 Kč na měsíc. Většina obyvatel jsou příjemní Budhisté, nejsou tam sopky, ani seizmické desky. Ovoce levné a „vyzrálé sluncem“.
Lidé budou méně utrácet, už „všichni nebudou kupovat všechno. Ti předvídaví budou více šetřit a některým nic jiného nezbyde.

Ať děláme či neděláme nic pro ochránění se infekce, stejně bude „promařeno 10 až 50 % populace na celém světě (podle toho, jak dobrý imunitní systém lidí mají). Jde jen o to, za jak dlouho. Lepší je opatření doporučené vládou dodržovat, aby nebyl velký počet nemocných najednou. To by zdrav. zařízení nezvládla.

Co dodat. Viděl jsem v křišťálové kouli, že ponaučení si z této situace vezme jen 30 % populace (jako vždy) a do tří měsíců většina lidí (až na těch 30 %), skončí s dobrosrdečností, soudržností a s láskou „k bližnímu“ (jako vždy). Kdyby si vzali lidé ponaučení z krize z roku 2008, nemohlo by být nyní 4,5 milionu exekucí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.