Úzkost je přímo úměrná míře nejistoty

Koncem roku 2019 jsem napsal moji předpověď na následující rok 2020 s tím, že předpokládám krizi podobnou té v roce 2008. Musím se přiznat, že jsem tomu sám moc věřit nechtěl a o to větší překvapení to bylo, když problém nastal. Asi jsem nebyl překvapen jen já, ale většina populace, protože to vypadalo, že se všem daří a bude líp. 

Od té doby píši samé pozitivní články, jak krizi zdolat, jak se nenechat zaskočit, jak bojovat s negací, kterou šíří hlavně média. A když to vypadalo, že se krize po dvou letech kovidu začíná „rozplývat“, začalo Rusko válku s civilizovaným světem. Vypadá to, že problém jen tak neskončí, protože válka nedopadla podle představ Ruska a jsem přesvědčen, že sami Rusové neví, co a jak dál. A všichni si pamatujeme, jak tady byli Rusové dlouho. Proto je nutné se obrnit větší trpělivostí, než jsme všichni čekali, ale nemá smyl sedět doma a čekat na zázrak. Co se týká kovidové infekce, už existují přece jen nějaké studie a tím sedá lépe s tímto problémem bojovat. Co se týká války, tak na tu studie neexistují a nikdo neví, co a kdy nepředvídatelné Rusko udělá. Proto je nutné se naučit s tímto problémem žít. Stále platí co píši už dlouho, že je třeba myslet pozitivně, protože „všechno máme v hlavě“. To potvrzuje i vědecká studie:

„O prospěšnosti pozitivního myšlení na lidské zdraví obecně vypovídá už celá řada starších studií. Například loni vědci publikovali výzkum, podle kterého mají lidé s pozitivní perspektivou mnohem vyšší šanci, že se vyhnou fatálním kardiovaskulárním onemocněním než pesimisté. „V podstatě jde o to, že čím pozitivnější člověk je, tím víc je chráněn před srdečním infarktem nebo mrtvicí,“ parafrázuje CNN závěr studie vedené vědci z Univerzity College London“.

Podle jiných studií mají pozitivně smýšlející lidé také větší pravděpodobnost lepší imunity, fungování plic a celkově i šanci žít zdravě.

Jedna otázka pro zajímavost, odpověď bude na konci článku: Jaká vás napadne varianta z možností A, B, C? 

Opět se ukazuje, co jsem psal již před dvěma lety, že je dobré „utužovat rodinný kruh“ a přátelství. Na to nebyl pro rychlý tep doby čas a teď se ukazuje, že to byla zásadní chyba. Také mnoho lidí bylo nuceno se zastavit a zamyslet se, co a jak dál, proto došlo u mnoha lidí „k vyhoření“, někomu skončila jeho činnost. Proto je dobré brát tuto situaci jako „osudově nucenou zastávku“ v životě, abychom si odpočinuli, načerpali novou energii a inspiraci. Mnoho firem zkrachovalo, ale zase vznikaly nové a opět se ukázalo, že kdo je flexibilní, nenechal se zaskočit, našel „díru na trhu“ a jede dál. To už říkala moje babička, že „pohyb a změna je život“. Je dobré si připomínat, že úzkost je přímo úměrná míře nejistoty. A že jedinou jistotu máme v tom, že jednou zemřeme. Rád připomínám, že „všechno máme v hlavě“. Proto je třeba dávat pozor na to, jaké myšlenky „zhmotňujeme“.

Z varovných titulků stojí za zmínku např.:

Deník N 16. června 2022 9:39

Psychiatr Tomáš Havelka, primář dětské psychiatrie: Máme epidemii sebevražd i anorexie. Rodiče obvolávají celou zemi, všude je plno…

Ale to je chyba rodičů, kteří se dětem nevěnovali. Pokud rodiče vnímají a respektují potřebu komplexního přístupu, dítěti to velmi pomůže.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek sice deklaroval, že se k personální krizi v dětské psychiatrii postaví jinak, než to dělaly předchozí vlády, jejichž aktivity kritizoval jako neefektivní a příliš teoretické. Ale to není řešení, řešením je to, aby se rodiče dětem smysluplně věnovali.

Seznam zprávy 13.5. 2020

Höschl: Imunita kvůli stresu klesá, čekáme nárůst duševních poruch.

Svět bez obalu: Předpokládá se, že díky pandemii se zvýší počet duševně nemocných i sebevražd, říká uznávaný psychiatr Cyril Höschl.

Pandemie nemoci covid-19 představuje mimořádnou zátěžovou situaci. Její dopady nemusíme vnímat jen sami u sebe, ale i v okolí, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy uznávaný psychiatr.

Seznam zprávy 1.6.22:

Délka dožití je kratší a zdraví Čechů chátrá. Stačí pár změn, míní lékaři.

Chronické nemoci jako vysoký krevní tlak, cukrovka nebo vysoký cholesterol často probíhají bez příznaků, varují odborníci. Lékaři upozorňují na nebezpečné otočení křivek dožití. Průměrný Čech navíc žije až 20 let s nějakou formou chronické nemoci. S nadváhou či obezitou se potýká asi 66 procent populace. Doba covidu podle lékařů přinesla zvrat křivek, které sledují trend střední délky dožití. Zlom přišel po desetiletích pozitivního vývoje, kdy u žen data vystoupala až na 81,9 roku a u mužů na 76,1. V loňském roce se to ale změnilo – mužům klesla naděje na dožití o rok, ženám o 0,7 roku. Právě kardiovaskulární onemocnění zůstávají podle lékaře i nyní největším zabijákem. Úmrtnost na ně je v Česku dvojnásobná ve srovnání s nejúspěšnějšími západoevropskými státy. Průměrný Čech navíc podle Vrablíka žije až 20 let svého života s nějakou chronickou chorobou, která ho omezuje v běžných aktivitách. Například ve Švédsku jsou to pouze tři roky.

TN.CZ 19. 5. 2022

„Roztroušená skleróza je porucha imunitního systému. Může udělat ložisko zánětu v jakékoli části nervového systému, mohou to být poruchy zraku, citlivosti, hybnosti, koordinace, ale může to být i výrazná únava,“ vysvětlila neuroložka Eva Kubala Havrdová.

Spouštěčem je podle odborníků hlavně stres. „Postihuje to většinou lidi ve věku dvacet až čtyřicet let, ale máme i nemocné děti,“ uvedla Havrdová.

A tak by se dalo pokračovat. Většina odborníků současně radí, jak z toho, ale podle mé intuice to realizuje jen čtvrtina populace.

Seznam zprávy 8. 6. 2020 17:15 Dlouhodobý pesimismus a negativní myšlení souvisí s výskytem demence v pozdějším věku, vyplývá z nové studie.

Jste ten typ člověka, co vždy vidí spíše poloprázdnou než poloplnou sklenku? Pokud ano, měli byste se pokusit s tím něco udělat, protože je to špatné pro váš mozek, píše CNN s odkazem na výsledky nové studie vedené vědci z University College London.

Závěrem studie je zjištění, že opakující se dlouhodobé negativní myšlenky vedou ke zhoršení kognitivních funkcí mozku a vzniku většího množství dvou proteinů, které způsobují Alzheimerovu chorobu.

„Prohlašujeme, že repetitivní negativní myšlení může být novým rizikovým faktorem pro demenci,“ řekla vedoucí autorka studie Natalie Marchantová, psychiatrička a seniorní výzkumnice oddělení mentálního zdraví na University College London. Typickým příkladem takového myšlení je podle výzkumníků dělání si starostí o tom, co se stalo špatně v minulosti nebo co se může pokazit v budoucnu. Vliv myšlení na zdraví nezpochybňuje nikdo

O prospěšnosti pozitivního myšlení na lidské zdraví obecně vypovídá už celá řada starších studií. Například loni vědci publikovali výzkum, podle kterého mají lidé s pozitivní perspektivou mnohem vyšší šanci, že se vyhnou fatálním kardiovaskulárním onemocněním než pesimisté. „V podstatě jde o to, že čím pozitivnější člověk je, tím víc je chráněn před srdečním infarktem nebo mrtvicí,“ parafrázuje CNN závěr studie.

Podle jiných studií mají pozitivně smýšlející lidé také větší pravděpodobnost lepší imunity, fungování plic a celkově i šanci žít zdravě.

Každý si může ze všech rad vzít to, co se mu hodí a co uzná za vhodné. Ale z výše uvedeného je logické, že nemá smysl řešit minulost, ale přítomnost a plánovat „růžovou budoucnost. Aby to bylo možné, že dobré myslet pozitivně, mít hodně pohybu (což je jedno z nejlepších proti-stresových opatření), dělat práci, která nás naplňuje, pokud to nejde, tak proto existují „koníčky“. Stojí za to utužovat přátelství, protože nejhorší, co může být sám, je, když je člověk opravdu sám. Asi by si každý takový jedinec měl přiznat, že je to jeho vina. Každý vztah je podmíněn tolerancí. Co do dětí (přátelství) vložíme, to se nám vrátí. Ale bohužel, dost lidí má děti „pro uspokojení mateřské pudu“ (muži „pudu pro zachování rodu“) a ne jak by to mělo být – jako „vedlejší produkt dobrého vztahu z lásky“. 

V dnešní divné době, kdy hraje roli téměř vše, co jsem dříve nebrali v potaz, je dobré vyzkoušet další věc. Ne pro všechny je dobré žít, čí pracovat v Česku. Proto si každý může „vyvěštit“, kde žít, či kde pracovat. Je to jedna z variant z mých vykládacích karet. Je možné vzít 12 jakýchkoli karet, které jsou označeny čísly 1-12, zamíchat a vytáhnout tři. A čísla napoví výsledek. Někomu půjde lépe toto řešit intuicí, tak si každý může zkusit tuto možnost – jako první je třeba myslet na to, zda hledáte ideální místo pro inspiraci, pro odpočinek, či práci. A nyní, jaká vás napadnou tři čísla z možností 1 až 13? Odpověď je na konci článku. NA toto téma je možné „postavit i konstelaci“, které začínám od 1.10.2022. Podrobnosti na mých stránkách www.stanleybradley.eu.

Když zdražil chleba, přestal jsem ho kupovat a konečně jsem zhubnul. Když zdražilo máslo a mléčné výrobky, přestal jsem to kupovat a najednou jsem zjistil, že nejsem být „nafouklý“. Je vždy dobré si ze všeho špatného vybrat to pozitivní, o tom to je. Rad, jak neupadnout do emocionální pasti dnešní divné doby je hodně. Stačí si vybrat takovou, která nás osloví a kterou jsme schopni realizovat v praxi. Já doporučuji to, co sám dělám – užívám denní doporučené dávky biologicky účinných látek, 3x týdně hodinu aktivního pohybu, 2x týdně dělám „moji akupresuru“ (zápěstí na zápěstí, 22 minut), 2x ročně se zbavuji virů (rakytník+šalvěj+zlatobýl), Občas jdu na masáž páteře, dělám práci, která mne baví a naplňuje, a ještě to, co nás baví, vydělá peníze. Snažím se mít úžasný vztah se ženou, utužuji přátelství s pár kamarády a do „našeho uzavřeného kruhu“ občas přibereme někoho nového, pozitivního. Když se zdražil benzín a nafta, těšil jsem se, že si hezky zajezdím na prázdných silnicích a ono je to naopak. Patrně čím je benzín dražší, tím více asi lidi baví jezdit. Stejně je to se zbytnou věcí – auty. Je jich nedostatek, neuvěřitelné při cenách nových aut. Z toho je patrné, jak se lidé mají dobře. Plánujeme růžovou budoucnost, pokud mohu, věnuji se dětem a společně se všichni radujeme ze života. A uvedu příklad, jak se vyplatí pozitivní myšlení. Z krize si nic neděláme a víme, že vše zvládáme a dál zvládneme dobře. Moje žena dostává nabídky na lukrativní místa v EU i v tropech. Jak stále píši – nic není problém.  I já dostal nabídku (i v mých letech), rozjet firmu ve Španělsku. Věřím, že je to proto, že nic pro nás není problém, nemáme problém se přestěhovat kdykoliv a kamkoli. Je známo, že práce nemá nožičky a musíme za ní. Aspoň bych si oživil svojí praxi jako bývalý ředitel několika firem. Kdo chce pracovat, nemá problém. Kdo myslí pozitivně, tomu nabídky přichází, když jim jde naproti.

Můžete zjistit kde žít, kam pro inspiraci, kde pracovat.

1.Asie, 2. Evropa západní, 3. Evropa Jižní, 4. Kanada, 5. USA, 6. Mexiko, 7. Jižní Amerika, 8. Afrika, 9. Japonsko, 10. Ostrovy Střední Ameriky, 11. Island, 12. Jiné ostrovy, 13. Jiná možnost, než je zde vypsána. (Je možné si vypsat na papír státy jaké vás zajímají).

Odpověď na test v článku: Na „nevědomé úrovni jsem se ptal, zda jste schopni změnit svůj život k lepšímu, být šťastní. A=Ne, B=na 50 %, C=ANO.

Také se nám stane, že se něco občas nepovede, ale nenadávám, beru to jako „osud“, rychle „udělám tlustou čáru“ za tím, co se nepovedlo a hledám jiné, náhradní řešení. Kdo hledá, najde. Jen je třeba mít reálné představy, nereálné nelze „zhmotňovat“. 

Všem přeji hodně štěstí.

St. Bradley

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.