Plzeňský rozhled – článek o rodinných konstelacích

Díky konstelacím jsem pochopil, proč máme problémy!

 

Začal jsem v roce 2002 s Rodinnými konstelacemi (skupinová terapie, tzv. psychodrama), abych získal odpovědi na otázky, které nedostaneme klasickými metodami. Zabývám se životem, nemocí, vztahy a to jsou témata, která lze ověřovat při konstelacích, včetně předpokladů budoucnosti. Nejvíce náš život ovlivní hodina, den, měsíc, rok narození, jméno, místo, kde žijeme, pracujeme, genetické předpoklady, rovnováha rodinného systému minimálně 3 generace zpět, s kým žijeme, děti, vzdělání atd. Z toho vyplývá, že mnoho na našem osudu změnit nemůžeme, ale jsou aspekty, které ovlivnit můžeme. Například narovnáním nerovnováhy v rodinném systému. Tvrdím, že v rodinném systému existuje kolektivní odpovědnost. Z konstelací se stále častěji ukazuje, že neseme odpovědnost za naše předky (potomky), pokud způsobili nerovnováhu a nebyli za to potrestáni.
 
Díky konstelacím jsem pochopil, proč máme problémy. Když se v konstelacích řešily tragické příběhy klientů, vždy se došlo k příčině. Jak jinak vysvětlit smrt mladého člověka, který nikdy neprovedl nic takového, aby musel zemřít nepřirozenou smrtí. Znám připad klienta, který byl napaden, zbit a málem zemřel. Když se přišel ptát, proč se mu to stalo, ukázalo se, že před třiceti lety napadl jednoho člověka. Sice jeho útok nebyl tak brutální, jako se mu stal, ale když jsem mu to vyvěštil, vzpomněl si na třicet let starou příhodu.
Ne všechny problémy se mohou ukázat hned v první konstelaci. Jedna klientka řešila problém ve vztazích v rodině, a to jak s muži, tak s dětmi i rodiči. V konstelacích se ukázala nejasná situace okolo otců dětí. Při druhé konstelaci se ukázalo, že druhé dítě se narodilo po znásilnění a matka tuto skutečnost manželovi nepřiznala. Dítě narozené z aktu znásilnění se k ní chovalo špatně, protože břemeno problému znásilnění na ono dítě matka přenášela a dítě tíhu nezvládalo. Matky obecně přenáší své problémy na děti. Samo dítě mělo navíc problém s identitou. Takový problém se týká většiny dětí, které jsou zplozeny jako vedlejší produkt dobrého vztahu z lásky. Dítě nemělo pocit jistoty, mělo porušený pud sebezáchovy. Jeho chování bylo čím dál tím víc sebedestruktivní a mohlo skončit buď duševní (později fyzickou) nemocí, či dokonce smrtí. Po konstelaci se matka rozhodla dítěti sdělit pravdu. Asi není náhoda, že 80% z pohlavně zneužívaných žen, které byly v mé poradně, byly zrozeny ve znamení štíra, nebo měly ascendent ve štíru. Další problém u většiny zneužívaných žen v dětství byl ten, že je matky nenáviděly (někdy se tak mstily bývalým partnerům) a některé dcery doslova „předhodily“ do postele svým milencům či otčímům. Většina zneužívaných žen (a jejich matek) neměla uspořádaný život a nebyly schopny žít dobrým partnerským životem. Matky těchto zneužívaných dcer žily se svou nenávistí a dcerám tento „program nenávisti“ dokonale vložily do podvědomí.
Když otcovství svedou matky na jiného muže, vzniká tím velký problém pro dítě. Je to neodpustitelně sobecké, protože takto narozenému dítěti již předem berou jeho identitu, sebedůvěru, dítě má porušen pud sebezáchovy, protože v takových případech není chtěným minimálně jedním rodičem. I když početí s jiným mužem podváděný manžel nemusí vědět, v podvědomí všech aktérů včetně plodu to hraje velkou roli.
Jeden mladý úspěšný muž, vysokoškolsky vzdělaný přišel řešit problém se ženami. Ve svých 35 letech byl dvakrát rozvedený. Stále potkával ženy, kolem kterých bylo vždy podivné tajemno. Přišel na to, že mu lžou, píši si sms a e-maily s jinými muži a konec byl vždy stejný. Rozchod ze strany ženy. Nakonec se ukázala jako přičina to, že neznal svého otce. Matka mu tajila vše okolo jeho biologického otce. Podle mé teorie potkával partnerky podle modelu matky, které mu lhaly. Jestli si taková matka myslí, že když neřekne nic o skutečném otci, že nelže, tak se hluboce mýlí. Důsledek je stejný, jako by lhala. Navíc jsem odhalil při rozhovoru jeho porušený pud sebezáchovy. U tohoto muže se projevoval tak, že riskantně jezdil na motorce. Když jsem mu to sdělil, motorku měsíc po našem rozhovoru prodal.
Z konstelací se ukazuje, že většina matek si své tajemství o početí s jiným mužem než partnerem „nechává do hrobu“. Že tím trpí jejich děti a následně další potomstvo, je jim jedno. Porušený pud sebezáchovy je i příčinou sebevražd. Stejně tak může vést k vraždě, protože když si někdo neváží sebe, neváží si ani druhých.
Stanley Bradley
(zdroj: Plzeňský rozhled 11/2014)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.