+420606119600 (O2)
+420777119600 (T-Mobile)

Skype: bradley.st

WhatsApp

email: stanley.bradley@email.cz

STANLEY BRADLEY

VĚŠTĚC A SPISOVATEL

Toxoplasmóza je onemocnění, kterého se obávají především těhotné ženy. Skrytou formou nemoci však trpí třetina populace. A aniž to tušíme, může způsobit celou řadu problémů. Dokázal to vědecký tým předního českého přírodovědce a autora knihy Zamrzlá evoluce Jaroslava Flegra.
Banalita, kočičí nemoc, mávnou mnozí rukou nad chorobou, kterou způsobuje parazit, jehož definitivním hostitelem jsou kočky a mezihostitelem třeba myší nebo králíci. Anebo také lidé. Tým profesora Jaroslava Flegra, našeho předního odborníka na evoluční parazitologii však prokázal, že jde o onemocnění, které ve svém důsledku není tak banální, jak si veřejnost a nejen laická myslí. „Toxoplasma rozhodně není žádné neviňátko," říká profesor Flegr.

Číst dál...

Ovlivňuje naši psychiku, svádí k sebevraždě. To jsou jen dva z následků infekce parazitem toxoplazmózy. Infekce není léčitelná a neexistuje proti ní vakcína. "Dobrá zpráva" je, že mnoho jiných parazitů, které v sobě nosíme, ovlivňují naše chování ještě víc. Jen to zatím nevíme.
O existenci prvoka jménem Toxoplasma gondii se ví již dlouho, stejně jako o tom, že značná část populace má tohoto mikroskopického parazita po celý život ve svém těle. Až do nedávné doby se mělo za to, že jde o zcela neškodný následek soužití člověka s kočkou domácí. Pak ovšem tým pražských biologů z Přírodovědecké fakulty UK přišel s důležitými objevy: toxoplasma si nás nenápadně "předělává" ke svým záměrům, mění naše chování, psychiku a dokonce vzhled naší tváře.
Jak "chytnete" toxoplazmózu?
Podle aktuálních statistik je asi třetina obyvatel naší republiky nakažena tímto parazitickým prvokem, je tedy pravděpodobné, že značná část čtenářů tohoto článku je toxo-pozitivní. Nakazíte se nejčastěji konzumací neumyté zeleniny nebo syrového masa a zůstanete nakaženi do konce života. "Ideální příležitost" chytit toxoplazmózu máte při požití čerstvé biomrkve z vlastní zahrádky, kde si sousedova kočka zřídila v záhonech své záchodky, nebo při ochutnávání těstíčka na játrové knedlíčky.
Toxoplasma je vůbec velmi rafinovaný parazit ovládající řadu triků, jak se dostat z jednoho hostitele do druhého. Infikovaná kočka vylučuje s trusem desítky až stovky milionů odolných cyst, které v půdě přetrvají v infekčním stavu měsíce a roky. V tělech mezihostitelů, tedy i lidí, zase vytváří tkáňové pseudocysty, ve kterých prvoci trpělivě čekají na kočku (vašeho mourka nebo třeba lva), která nakaženého jedince uloví a sežere. Aktivní stadia prvoka se zase mohou přenést při transfúzi krve, nebo transplantaci orgánu, možná i během pohlavního styku.

Číst dál...

O toxoplazmóze neboli kočičí nemoci se traduje, že je nejvíc nebezpečná pro těhotné ženy. Poslední výzkumy však ukazují, že bychom se jí měli bát všichni. Prvok, který ji způsobuje, totiž dokáže ovlivnit lidské chování, takže se stáváme méně ostražitými. To může mít fatální následky. Průběh “kočičí nemoci” se podobá viróze a většinou končí bez následků. Zárodky infekce však v těle zůstávají a mohou tajně škodit.
Teprve nedávno vědci z pražské Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) ozřejmili skryté působení prvoka Toxoplasma gondii na lidskou psychiku. Podle výsledků se zdá, že doktor Jekyll nemusel své “já” měnit tajemnými lektvary. Jeho proměnu mohla zařídit toxoplazmóza. Nepravý mezihostitel – člověk. Vývoj některých parazitů je závislý na přechodu z mezihostitele do konečného hostitele. Jak to dělají? Ovládají rafinované finty, jak svého mezihostitele přimět k rizikové činnosti, která nakonec vede k jeho likvidaci hostitelem. Například larvičky motolice podivné pozměňují malému plži jantarce tykadla tak, že připomínají chutné červíky. A ptáci, kteří by si jantarky jinak ani nevšimli, tato tykadla ochotně uštipují. Poněkud jinou metodu využívá klasický parazit člověka – tasemnice bezbranná, která “spoléhá” na to, že si lidé občas dopřejí tepelně neupravené maso mezihostitele – krávy. Zatímco dospělé parazity už moderní medicína umí přemoci, s jejich vývojovými stadii, zapouzdřenými ve tkáních, si dosud neví rady.

Číst dál...

Toxoplazmóza je onemocnění způsobené jednobuněčným parazitem jménem Toxoplasma gondii (T. gondii). Toxoplazmóza je jedním z nejčastějších parazitárních onemocnění a byla nalezena téměř u všech teplokrevných zvířat, včetně domácích zvířat a lidí. I přes vysokou četnost infekce T. gondii, parazit zřídka způsobuje významnější klinické onemocnění u koček.


Co způsobuje toxoplazmózu?
Životní cyklus Toxoplasma gondii je komplexní a zahrnuje dva typy hostitelů, definitivní a střední. Kočky, jak divoká, tak domácí, jsou jediní definitivní hostitelé pro Toxoplasma gondii. To znamená, že parazit může vyrábět pouze vajíčka při infikování kočkou. Když kočka příjme infikovanou kořist (nejčastěji hlodavce nebo jiné infikované syrové maso), parazit se dostane do zažívacího traktu. Organismy pak množí ve stěně tenkého střeva a produkují vajíčka,která jsou následně vylučována ve velkém množství ve výkalech. To se děje obvykle od tří do 10 dnů po požití infikované tkáně, a pokračuje cca 14 dnů, během nichž může být vyprodukováno až několik miliónů vajíček,která jsou velmi odolná a mohou přežívat v prostředí více než jeden rok. Vajíčka nejsou bezprostředně infekční pro ostatní zvířata, musí nejprve projít procesem zvaným sporulace, který trvá jeden až pět dnů v závislosti na podmínkách prostředí.
Ostatní zvířata, včetně lidí, jsou přechodní hostitelé Toxoplasma gondii. Ti se mohou nakazit, ale neprodukují vajíčka. Infekce vede k tvorbě tkáňových cyst v různých tkáních těla a zůstává tam po celou dobu života.

Číst dál...

Příznaky toxoplasmózy

zvětšené uzliny
bolest hlavy
malátnost
psychomotorická retardace
poruchy vědomí
ochrnutí
bolestivé uzliny
bolest svalů
obrna
svalová slabost
šilhání
svalové křeče
bezvědomí
hluchota

Popis toxoplasmózy
Toxoplasmóza představuje jednu z nejčastějších forem parazitární infekce, vždyť v latentní formě se objevuje až u jedné třetiny lidské populace. Ročně je v České Republice nahlášeno 400-800 případů akutní toxoplasmózy a zhruba 90 případů dětí infikovaných vrozenou toxoplazmózou.
U imunokompeten­tních osob (osob s dostatečnou obranyschopností) se toxoplasmóza vyskytuje ve formě celoživotní latentní infekce. V tomto případě člověk netrpí žádnými příznaky a infekce ho nijak neomezuje.
Závažnější komplikace nastávají u imunodeficitních osob (osob s oslabenou obranyschopností) a u transplacen­tárního přenosu infekce z matky na plod během těhotenství.
Původcem tohoto infekčního onemocnění je prvok Toxoplasma Gondii, kokcidie, která se řadí do kmene Apicomplexa. V životním cyklu Toxoplasmy se vyskytují tři stádia, stádium bradyzoitů, tachyzoitů a sporozoitů. Bradyzoité představují klidové formy toxoplasmy, které se vyskytují ve tkáňových cystách při latentní infekci.
Tachyzoité jsou charakterizováni jako rychle se množící formy aktivní při akutní infekci organismu nebo při reaktivaci latentní infekce. A nakonec sporozoité představují stádia, která vznikla sexuálně v definitivním hostiteli (v organismu kočky nebo jiných kočkovitých šelem) a která jsou vylučována ve formě tzv. oocyst do okolního prostředí.

Číst dál...