Jak se zbavit závislosti

5. 3. 2025 | 0 komentářů

Denně se setkávám se závislostí. Podle mého názoru je závislost jen jedna a má různé formy, které se projeví podle dispozic jednotlivce. Je jasné, že dítě je závislé na svých rodicích, protože není schopno samo zabezpečit pud zachování života – jídlo, bydlení. Tady začíná závislost a je na nás, rodičích, jak umíme „osvobodit“ své potomky od závislosti tím, že jim umožníme péčí a vzděláním zbavit se závislosti na nás. Z mých zkušeností vzniká další závislost pro nedostatek citu, a to buď ze strany matky, ale i otce, případně obou. Je třeba si uvědomit, že jsme lidé, kteří mají cit dán „do vínku“ při narození, a proto jsme závislí citově na svých rodičích. Problém se začíná projevovat nenápadně, např. tím, že si dítě cucá palec, či vyžaduje dudlíka a může to v dospělosti končit citovou závislostí na partnerovi, pokud nedostaneme dostatek citu od rodičů.

Vypozoroval jsem, co se může v takovém případě stát. Buď hledáme partnera, od kterého vyžadujeme neúměrně mnoho citu, protože náš citový život nebyl v dětství naplněn. Nebo naopak nestojíme o cit a chováme se citově chladně. V tomto případě hrozí závislost na sexu. Tady je nutné rozlišovat, zda jde o závislost na sexu, nebo zda náhodou sexem nekompenzujeme stres.

Pokud dítěti neposkytneme péči a neumožníme mu vzdělání, zůstává závislé na nás a potom se může závislost (neschopnost se o sebe postarat) projevit i další závislostí, třeba na hráčství, alkoholu, cigaretách, grogách, sexu, utrácení, majetku, partnerovi, atd.

Je-li závislost kombinovaná s porušeným pudem sebezáchovy, jde o další problém, zejména psychický. Ten vzniká podle mé teorie nechtěným těhotenstvím, případně stačí z jedné strany rodičů a dokonce stačí, když si jeden z rodičů přeje opačné pohlaví, než se má narodit. V těchto případech mnohdy se projeví závislost na drogách, alkoholu, kouření, tedy je zde prvek sebezničení. V těchto případech je jasné, že lidé s touto závislostí chtějí zemřít na nevědomé úrovni, která je podle mne silnější než vědomá úroveň a touto „nevědomou“ silou jsme „ovládáni“. Je jen rozlišena „tvrdost“ našeho rozhodnutí, jakým způsobem (zda na ztvrdnutí jater u alkoholiků, či rakovinu u kuřáků, nebo rozklad celého organismu od drog) a zda dříve či později.

Závislost má většinou kořeny v rodinném systému a proto je obtížné se jí zbavit.

Hlavním úkolem rodičů je umožnit potomkům vzdělání, při kterém by se dokázali seberealizovat a být nezávislí. Dalším důležitým úkolem je umožnit dětem dospět a přijmout odpovědnost za svůj život. Pokud rodiče své již dospělé děti vidí stále jako malé a také se tak k nim chovají, neumožní jim dospět. Mnohdy proto, že sami jsou nedospělí, proto jsem popsal test a následně „rituál dospělosti“, jak dospět“, jak změnit „program v podvědomí“. Test je v závěru článku včas – ODKAZ!!!!

Oslavy

Proto považuji za důležité oslavovat s dětmi jejich narozeniny a pojmout oslavu jako rituál, při kterém se dětem má připomínat, že jsou o rok starší a tím odpovědnější a až budou oslavovat dospělost = osmnácté narozeniny, budou dospělé, soběstačné, nezávislé! Samozřejmě pokud studují, tak do jejich dvaceti šesti let jsme povinni je živit a zajistit bydlení, ale už nemáme právo zasahovat do jejich života. Děti se v zásadě podle mých zkušeností vychovávají do cca osmi let, do patnácti let se dá ještě něco „korigovat“ ale potom už se nedá dělat nic.

Další důvod je stále rychlejší „tep doby“ s „pře technizací“, který mnoho jedinců nezvládá. Mnoho vlivů má počasí a atmosférické vlivy. Už po roce 1990 jsem tvrdil, že mnoho lidí nezvládne tak rychlý přechod od socialismu do ranného kapitalismu, většina lidí se přizpůsobí až do třiceti let, jak je vidět, ani to pro mnohé nestačilo.  Proto tvrdím, že je nutné nejdříve pojmenovat problém-najít prapůvodní příčinu, potom se dá odstranit důsledek. Závislost může být větší, či menší. Je závislost, od které si můžeme pomoci sami a je závislost, které se již zbavit nelze a je třeba aby už někdo pomohl. Je to proto, že „programů v podvědomí“ je velice obtížné se zbavit. Důvody jsem popsal v článku „Osud“.

Podle mé teorie je závislost součástí třeba i duševní poruchy. To vysvětluje, proč si lidé závislí, zejména s porušeným pudem sebezáchovy, zkracují život a proč většina z nich nechce pomoci. Vysvětluje to i bezohlednost kuřáků vůči nekuřákům, je jim divné, proč nekuřáci nechtějí zemřít dříve, protože každá skupina žije „v jiném světě“. Tím se ukazuje, že jsou hned k řešení více problémů najednou.

Skupinová terapie pomáhá

Jsem přesvědčen, že jednou z metod léčby je skupinová terapie – Rodinné konstelace – v kombinaci s odbornou léčbou. Konstelací je možné odhalit příčinu a tím „donutit“ závislého člověka, aby si svůj problém uvědomil, uviděl i příčinu a možný důsledek. To si nikdo ze závislých neuvědomuje pro duševní poruchu.  Proto jsem přesvědčen, že by účinnost těchto terapií např. u problémových dětí v diagnostických ústavech, či u potrestaných ve věznicích byla vysoká. Předpokládám, že 70 % delikventů by se mohlo „napravit“.

Je obtížné se závislosti zbavit, je to obdobné, jako zbavit se „programu v podvědomí“. Závislost je potlačený pocit vědomí. Člověk potřebuje, aby mu bylo dobře, z čehož se stává posedlost a závislost. Usilování závislého zhoršuje agonie abstinence a abstinence je spojena s utrpením. Aby se člověk stal závislým, tak podle jednoho dokumentu se informace „závislosti“ musí dostat do části mozku Prefrontal cortex, což je sídlo úsudku a rozhodování.

Podle mých zkušeností je třeba ke zbavení se závislosti „vymazat informaci závislosti“ z mozku, dalo by se říci „resetovat mozek“. To tvrdí i odborníci a jsou přesvědčeni, že resetovat mozek jde užitím Serotoninu 2a. Na jedné klinice v Mexiku zbavují závislé na nikotinu užitím Psilocybinu a závislosti na drogách užitím Ibogainu. Samozřejmě pod dohledem lékaře.

Vše řídí podvědomí

Tvrdím cca 30 let, že nás ovládá naše podvědomí (nevědomí), které je silnější než to, co si říkáme. Mojí teorii potvrdil neurochirurg Benjamin Libet, který tvrdí, že díky dlouholetým výzkumům a množství experimentů přišel na to, že nemáme svobodnou vůli. V experimentech napojili dobrovolníky na EEG. Deset minut byli dobrovolníci výzkumu sledováni, během této doby mohli kdykoliv hnout prstem. Účastníci experimentů si byli vědomi chuti pohnout prstem téměř současně s tím, co pohyb provedli. Ale záznamy EEG ukázali, že necelou sekundu před tímto pohybem (uvědoměním si pohybu), se v mozku odehrál tzv. „potenciál připravenosti“, kdy mozek vydal rozkaz k pohnutí prstem.

Svobodná vůle

Neurologický průzkum dokázal, že žádná svobodná vůle není a neuvědomované procesy v mozku rozhodnou, že se něco bude dít dávno před tím, než si to sami uvědomíme. Svobodná vůle, jak se v tomto experimentu dokázalo, je pouhou racionalizací, tedy zpětným vysvětlením událostí, jež se dějí bez naší kontroly. Podle Benjamina Libeta máme do padesáti milisekund před samotným učiněním „akce“ čas tuto načatou akci přerušit.

Jak se zbavit závislosti

Pro zbavení se závislosti je třeba „resetovat mozek“, což jde asi více způsoby, některé připomenu. Jedna z možností je hypnóza, ale to by muselo být provedeno lékařem, kterému věříte.
Může pomoci skupinová terapie „Rodinné konstelace“, ovšem podmínkou je, že to provádí dobrý terapeut. Špatný, kterých je 80 %, může více pokazit.

Nejbezpečnější je meditovat každý sám ve vhodném prostředí, kde jsme schopni se uvést „do nižší hladiny vědomí“. Musí to být ve správném čase (12.00 zimního času, 13.00 letního času), opakovat to, co chceme změnit 12x, cca 12 dní, ale tři až sedm dní po sobě. A hlavně, na vhodném místě (např. chrám, kostel, les atd.). Já jsem pro sebe našel jako vhodný prostor Týnský chrám na Staroměstském náměstí. Ale nejde si rituální věty opakovat jako básničku, je třeba opravdu chtít změnu a dát do rituálu maximální množství energie. Většina lidí je pohodlných a nejraději by, aby to někdo udělal za ně. Ale to je nebezpečné a mnohdy kontroverzní (viz hypnóza).

Pomůže i masáž

Další bezpečná možnost je masírovat horní část malíčku levé ruky, viz obrázek vpravo ve 12.00 zimního času, 13.00 letního času, 5 minut, každý den, cca 3 týdny. A při této masáži opakovat mnou doporučené „rituální věty“ na změnu, kterou chceme „program v podvědomí“ změnit, v tomto případě věty na zbavení se závislosti – 12x 12 dní, tři až sedm dní po sobě.

Psilobycin je látka, kterou zkouší jedna klinika v Mexiku, na zbavení se závislosti na kouření. Jedná se o psychedelickou aromatickou heterocyklickou organickou sloučeninu, obsaženou např. v Lysohlávce.

Asi bezpečnější je pod dohledem lékaře a zkoušet v homeopatické verzi, ředění 30CH, 3 granule, užívat 2x denně, ve 12.00 a 0.00, 8 dní.

Ibogain zase zkouší na zbavení se závislosti na drogách. Jde o substanci ze stromu Iboga, který roste v jižní Africe. Ibogain je substancí, která dokáže zamezit akutním abstinenčním příznakům u lidí závislých na opiátech, kokainu, alkoholu. V 60. letech 20. století došlo k objevu, že Ibogain odbourává závislost na heroinu.

Kdo pod dohledem lékaře chce zkusit homeopatickou verzi, tak mne napadlo ředění 30CH, 3 granule, 3x denně, a to v 0.00, 8.00, ve 16.00, 8 dní.